KISK a ja


V budúcnosti ma ale láka zamerať sa viac na dizajn a chcela by som sa najmä dozvedieť čím viac o UX dizajne, pretože to je vec, ktorej by som sa možno raz chcela venovať. (hint: pozri sa do Update sekcie nižšie)

Moja cesta na KISKu sa začala až na magisterskom štúdiu a môj bakalársky titul som získala v dvojodbore anglický jazyk a literatúra v kombinácii s estetikou. Ako ku tomu vôbec došlo?

Vedela som, že ma moje dva odbory bavia, no taktiež som vedela, že ani v jednom nechcem pokračovať na magisterskom štúdiu. Prišlo mi, že mi z nich bakalár bude stačiť, no zároveň som chcela v škole ďalej pokračovať. Rozhodla som sa teda ešte raz prejsť odbory, ktoré ponúka Masarykova univerzita na magisterskom štúdiu. Už pri prvom hľadaní som natrafila na KISK, o ktorom som dovtedy veľa nepočula a v ktorom ma zaujali najmä možnosti jednotlivých profilácií a široký záber získaných vedomostí. Myslela som si však, že si popri učení na dvoje šátnice určite nenájdem čas na učenie sa na prijímačky a KISK som na chvíľku odložila niekde dozadu do šuflíka.

Keď však došlo na lámanie chleba, KISK bol predsa len odbor, ktorý ma lákal zo všetkého najviac a po pár rozhovoroch som sa rozhodla, že to skúsim. V tej dobe so vedela už aj to, že sa na prijímačkách na KISK prihliada na to, že prichádzam z iného odboru, čo ma veľmi potešilo.

Nakoniec prijímacie skúšky dopadli úspešne a ja som sa dostala na svoj vysnený odbor, ktorý ma zaujal najmä týmito vecami:

  • široká možnosť špecializácie
  • možnosť uplatnenia po škole (prípadne už aj počas školy)
  • ľudský prístup k študentom
  • neustále inovácie
  • množstvo prebiehajúcich projektov, aktivít
  • rozvoj kreativity
  • spoločenstvo
  • unikátnosť odboru a jeho špecializácií v rámci Českej aj Slovenskej republiky

Čo sa môjho zamerania týka, prvý semester som sa špecializovala najmä na spracovanie dát a zvolila som si napríklad predmety ako Úvod do jazyka SQL, Nástroje datové analytiky a Vizualizace dat. Schopnosť pracovať s dátami mi totiž príde veľmi užitočná vec, ktorá je využiteľná mnohými spôsobmi a na rôznych pracovných pozíciách.

V budúcnosti ma ale láka zamerať sa viac na dizajn a chcela by som sa najmä dozvedieť čím viac o UX dizajne, pretože to je vec, ktorej by som sa možno raz chcela venovať.

Chcem si však veci najprv vyskúšať, zoznámiť sa s nimi a uistiť sa, že ma niečo neláka len podľa hmlistého popisu, ale že tomu naozaj rozumiem a viem, čo to v skutočnosti obnáša.

Update:

Ako som približne pred rokom a pol písala, že by som sa raz možno chcela UX dizajnu venovať, môj sen sa mi splnil. Stala som sa od októbra 2020 UX výskumníčkou pre digitálnu agentúru FEO a už sa neviem dočkať, kam ma táto moja cesta zavedie.

Čo sa týka prvotného zamerania na dátovú vetvu, podarilo sa mi absolvovať stáž v oblasti dátovej analytiky v PwC, čo považujem za veľkú skúsenosť a šancu.

KISK mi tiež otvoril dvere do viacerých projektov, na ktorých som mohla participovať. Išlo konkrétne o projekt na rozvoj podnikavosti pre študentov humanitných odborov, kde som pomáhala s tvorbou webu, a tiež som kurz tutorovala, a o spoluprácu na tvorbe mikrokurzov pre rozvoj informačnej gramotnosti pre stredoškolákov. Tam bolo mojou úlohou doplniť už vytvorené texty o interaktívne prvky a o grafiku a vytvoriť z toho mikrokurzy na platforme Open edX.

Je to pre mňa dôkazom toho, že to, čo si želáme, sa nám naozaj môže splniť a že nikdy nie je neskoro začať kráčať cestou, ktorou chceme, hoci ide o cestu novú a nami doteraz nepreskúmanú. To všetko pre mňa reprezentuje KISK, štúdium na ňom a možnosti, ktoré ktoré som tým získala.